2011-03-23

Trouble so Hard/ Natural Blues/Boll Weevil Holler - krótka, długa historia

Tak jakoś wpadła mi do głowy Vera Hall żyjąca w latach 1902-1964 o pełnym nazwisku Adele "Vera" Hall Ward [choć tak do końca nie wiadomo jak o niej powinno się mówić], będąca znakomitym obliczem amerykańskiej muzyki bluesowej. Kobieta ta potrafiła zaśpiewać, zanucić, zamruczeć znakomitą melodię ze znakomitym tekstem przedstawiając życie czarnoskórych amerykanów na początku XX wieku, co nie należało do rzeczy przyjemnych i trwało jeszcze wiele, wiele lat w kraju, który na pierwszy rzut oka wygląda dla wielu jak kraina ze snów.
Jej genialne nagrania niezwykle trudno jest obecnie dopaść zwłaszcza w naszym kraju, choć na szczęście jest Internet, który trochę nam w tym pomoże.


Utwór, o którym jest ta krótka, długa historia to "Trouble so Hard", który wykorzystał ponad 70 lat później Richard Melville Hall, znakomity muzyk najbardziej znany, jako Moby, choć wyprodukował sporo muzyki pod pięcioma innymi pseudonimami. Człowiek ten gra prawie na wszystkim i można o nim powiedzieć, że jest jak biały Stevie Wonder z drobną różnicą związaną z pewnością ze wzrokiem ;]
No dobrze koniec tych historii... Moby wyprodukował utwór "Natural Blues" wykorzystując wokal Pani Very Hall w 1999 roku wrzucając go na znakomity album " Play".
Zatem rzućmy uchem na Verę Hall i Moby'ego.


...a pod nimi coś jeszcze : w 2004 formacja Santic nagrała utwór "Boll Weevil Holler" korzystając z wokalu tej Pani. Wersja Santic jest m.in. na albumie wydanym przez Novikę "Polskie Leniwe" z 2005 r. Wersji Very Hall... też się znalazła.


Można wyczuć w jej dokonaniach, że zgodnie z powiedzeniem "Blues jest wtedy, gdy człowiekowi jest źle"...
Santic z 2004 r.Vera:


Polecam trochę posłuchać tej Pani. Taka rytmika bez instrumentów to muzyka prosto z duszy człowieka. 

kilka utworów zlepionych w dwa video.
Linki:
Vera Ward Hall w encyklopedii Alabamy - http://www.encyclopediaofalabama.org/face/Article.jsp?id=h-1419
Moby - http://en.wikipedia.org/wiki/Moby


PS. Ładny dziś dzień prawda? :]
/M

  • mufosz
  • +